دکتر گیلدا گیوه چی

متخصص گوش، حلق و بینی


کلینیک رینوپلاستی پیشرف

مشاوره غير حضوري

بازدید کنندگان گرامی؛

بازدیدکنندگان گرامی

ترمیم نقایص پوست صورت

نقایص پوستی صورت
یکی از چالشهای اساسی در جراحی ترمیمی صورت، اصلاح نقایص یا به اصطلاح دیفکتهای پوست میباشد.نقص پوستی به علل مختلفی ممکنست ایجاد شده باشد.امروزه در جامعه سوانح رانندگی افزایش چشمگیری داشته ویکی از پیامدهای عمده آن بویژه حوادث مربوط به موتور سیکلت ، کندگی پوست صورت است که اغلب در افرادی دیده میشود که هنگام موتورسواری از کلاه ایمنی مناسب که موجب حفاظت سر،صورت و گوشها میشود استفاده نمیکنند.

این افراد ممکنست غیر از صدمه و کندگی پوست صورت دچار صدمات جدیتری در مغز، شکم و یا سینه باشند که موجب میشود رسیدگی به مشکلات ظاهر صورت با تاخیر انجام شود.از طرف دیگر به علت کشیده شدن پوست روی زمین و وارد شدن اجسام خارجی در محل زخم ،شانس عفونت بالایی هم دارند. لازم است در این بیماران پس از درمان مشکلات جدیتر نسبت به تمیز کردن وسپس ترمیم دقیق زخم اقدام کرد.

از علل مهم دیگرایجاد صدمات پوستی و از بین رفتن آن،سوختگی میباشد.سوختگی ممکنست ناشی از حرارت مستقیم،الکتریسیته،موادشیمیایی از جمله اسید وغیره باشد. میزان صدمه بسته به عمق سوختگی دارد.اگر لایه های عمقی پوست سالم باشد،بتدریج امکان ترمیم وجود دارد ولی در سوختگیهای عمیق مانند نوع درجه سه بعلت صدمه عمیق امکان ترمیم خودبخودی وجود نداد وبا روشهای ترمیمی و جراحی محل نقص پوستی باید ترمیم شود.
گاهی نقص یا کمبود پوست بعلت سرطانهای پوستی ودرمان آن ایجاد میشود.

در هنگام جراحی برای این سرطانها، برای جلوگیری از عود،خود ضایعه همراه مقداری از بافتهای سالم دور آن برداشته میشود و به این ترتیب نقص پوستی بزرگی ایجاد میشود که ترمیم آن بسیار مشکل است.

در موارد ذکر شده فوق برای اصلاح نقص و کمبود از روشهای ترمیمی مختلفی استفاده میشود:
ترمیم اولیه: این روش بیشتر در افراد مسن یا افرادیکه پوست شل دارند استفاده شده وبا آزاد کردن پوست اطراف محل کمبود پوست، لبه های پوست به هم رسیده و ترمیم انجام میشود.

فلپ یا زبانه پوستی: در این روش پوست نواحی مجاور پس از انجام طراحی و محاسبه دقیق آزاد وبدون جداشدن از بستر به به محل نقص پوست منتقل میشود.بعنوان مثال میتوان برای ترمیم نقص پوستی ناحیه گونه پوست بالای گردن را جابجا و به این محل منتقل کرد. گاهی برای بیشتر کردن حجم پوست قابل انتقال در این روش،بالون یا خاصی در زیر پوست کاشته شده و بتدریج پر میشود.به این ترتیب پوست زیر بالون هم کش آمده و وسیعتر شده و میتوان سطح بیشتری را با آن پوشاند.

گرافت یا پیوندپوست: در این روش پوست نواحی دیگر بدن مانند قسمت داخل بازو،ران یا پشت گوش بصورت لایه ای نازک برداشته و در محل نقص پوست صورت گذاشته میشود. یکی از مشکلات این روش عدم هماهنگی بافت و رنگ پوست صورت و نواحی دیگر بدن است که باید به آن دقت کرد. تفاوت گرافت با فلپ یا زبانه اینست که در گرافت ،پوست بطور کامل از محل خود جدا ودر محل دیگر پیوند میشود ولی در فلپ ارتباط خونی با بستر حفظ شده و بافت بطور کامل جدا نمیشود.

گاهی بسته به شدت مشکل و نیاز بیمار نیاز به چند جراحی و یا استفاده از چند روش مختلف بصورت همزمان است. تصمیم گیری در اینمورد بسته به خواسته های بیمار و نظر جراح میباشد.
در صورت تمایل میتوانید به گالری عکس مراجعه ونتایج تجربیات مارا در زمینه جراحی ترمیمی سر و صورت مشاهده کنید. دیدن برخی تصاویر ممکنست ناخوشایند باشد.


آدرس مطب : تهران ، خيابان ولی عصر ، بالاتر از پارك ساعی ، پلاك٢٤٢٢ ، ساختمان پارسه
تلفن : 88673181 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا برای تغییر شکل ظاهری آیا شما کاندید مناسبی جهبینی ایرانیبیوگرافیتفاوت جراحی بینی باز و بترمیم نقایص پوست صورتجراحی مجدد یا ترمیمی بینجراحی مجدد یا ترمیمی بینسوراخ شدن تیغه بینیشکستگی بینیترمیم نقایص پوست صورت( جراحی مجدد یا ترمیمی برینوپلاستیمراقبتهای بعد از جراحی زصفحه اصلیچرا همه از نتیجه جراحی زیسوالات پزشکیکدام اعمال جراحی را میتوپیامهای کاربرانآیا مشاوره قبل از عمل جراسایتهای دیگر