دکتر گیلدا گیوه چی

متخصص گوش، حلق و بینی


کلینیک رینوپلاستی پیشرف

مشاوره غير حضوري

بازدید کنندگان گرامی؛

بازدیدکنندگان گرامی

( جراحی مجدد یا ترمیمی بینی - قسمت دوم ( سوالات رایج

چه زمانی برای انجام ترمیم مناسب است؟
با توجه به اینکه روند ترمیم بعد از جراحی بینی تا یکسال بعد از عمل به یک ثبات نسبی می رسد بهتر است اگر نیاز به اقدام مجدد باشد این عمل حداقل یکسال بعد از جراحی اولیه انجام شود.هر چند که این دوره انتظار ممکن است برای بیماری که بابت نرسیدن به نتیجه دلخواه نگران است بسیار طولانی باشد باید از اقدام عجولانه پرهیز نمود زیرا با گذشت زمان و فروکش نمودن تورم ممکن است اشکالات دیگری بروز نماید که قطعا در صورت ترمیم زود هنگام هنوز خود را نشان نداده است. جراحی زود هنگام از آنجاییکه در حالی انجام میگیرد که روند ترمیم همچنان فعال است و دستکاری مجدد ناحیه سبب اشکال خونرسانی پوست و اختلال در ترمیم می شود ، میتواند منجر به عوارض غیر قابل برگشت گردد .

البته در برخی موارد انجام اقدام جراحی قبل از یکسال نیز امکان پذیر است مانند مواردی که پره های بینی در حین عمل جراحی جمع نشده و نیاز به جمع کردن آن باشد این اقدامات را می توان بعد از گذشت ۶ ماه از عمل اول انجام داد.یا در شرایطی که اشکال تنها در محل استوتومی یا محل شکستن استخوان های بینی است. بنابر این بهتر است جهت کسب بهترین نتیجه از جراحی مجدد بینی قبل از یکسال جراح خود را تحت فشار قرار ندهید.

چه افرادی کاندید جراحی مجدد هستند؟
از نظر سلامت عمومی ، بیماران جوان فاقد مشکلات پزشکی به خصوص دیابت برای جراحی مناسب هستند.استعمال دخانیات بر روند ترمیم اثر منفی دارد لذا بهتر است قبل از انجام جراحی مجدد با توجه به حساسیت و اهمیت ترمیم در عمل دوم مصرف سیگار و قلیان قطع شود.بیماری که اشراف کامل بر مشکلات بینی خود دارد و محدودیت و شرایط ترمیم را درک می کند و توقع منطقی از نتیجه جراحی مجدد خود داشته باشد اغلب از نتیجه جراحی ترمیمی راضی است.

چه اقداماتی قبل از جراحی دوم لازم است؟
* گرفتن عکس جهت آنالیز قبل از عمل لازم است.منتهی ممکن است بر حسب صلاحدید جراح این اقدام در مطب یا در عکاسی (مشابه آنچه در عمل اول انجام داده اید) انجام شود.در مواردیکه اختلالات تنفسی نیز وجود دارد ممکن است انجام سی تی اسکن از بینی و سینوس ها و یا آندوسکوپی بینی و سینوس ها جهت تکمیل اطلاعات تشخیصی انجام شود.

* در صورتیکه جراحی دوم خود را به پزشکی غیر از جراح اول سپردید، هر چه جراح دوم اطلاعات بیشتری از عمل اول شما داشته باشد قدرت مانوور بیشتری در تصمیم گیری برای جراحی مجدد شما خواهد داشت. لذا داشتن عکسهای قبل و بعد از عمل ودر صورت امکان دسترسی به جزيیات شرح عمل هم کمک کننده است.

* در صورتیکه جهت جراحی مجدد نیاز به بیهوشی عمومی باشد ، انجام آزمایشات روتین قبل از عمل لازم است ولی در اقدامات کوچک که با بیحسی موضعی در مطب یا کلینیک انجام میگیرد نیازی به آزمایش خون نیست.

جراحی مجدد کجا باید انجام شود؟
اشکالات جز‍یی مانند رفع غیر قرینگی های محدود، اصلاح برجستگیهای کوچک استخوانی یا غضروفی (سوهان کشیدن) ویا جمع کردن پره های بینی با رعایت شرایط استریل و در صورت تمایل و همکاری بیمار در مطب قابل انجام است ولی در شرایطی که ایرادات بینی به یک نقطه محدود نیست و نیاز به بازسازی و تهیه پیوند از غضروف گوش و دنده وجود دارد یا نیاز به اصلاح انحراف تیغه بینی وجود دارد و… این اقدامات باید در اتاق عمل انجام گیرد تا علاوه بر استریل بودن محیط ، در صورت نیاز از بیهوشی کامل یا بیدردی (خواب عمیق) حین جراحی بتوان بهره برد.

آیا برای جراحی نیاز به بی هوشی عمومی هست؟
همانطور که در قسمت قبل تا حدودی اشاره شد بستگی به شدت مشکلات و تمایل و همکاری بیمار دارد. جهت رفع موارد خفیف و اقدامات کوتاه ،بی حسی موضعی کافیست ولی در موارد شدیدتر بخصوص در مواردی که نیاز به اقدامی نظیر تهیه غضروف از دنده ها باشد بی هوشی عمومی لازم است. در موارد بین این دو طیف بسته به تمایل بیمار با ترکیب بی حسی موضعی و داروهای آرام بخش تزریقی که حالتی مشابه خواب عمیق ایجاد می کند بدون اینکه دردی از جانب بیمار احساس شود و یا با بی هوشی کامل قابل انجام است. جراحی بیماری که مضطرب است و حتی اقدام کوچکی مانند رگ گرفتن وی را شدیدا نگران می سازد بهتر است در اتاق عمل و با بی هوشی عمومی انجام شود.

جراحی مجدد معمولا بسته انجام می شود یا باز؟
در موارد خفیف و جزیی معمولا به صورت بسته(مانند سوهان کشیدن و بر طرف کردن بر جستگی های استخوان و رفع غیر قرینگی های محدود در سطح استخوان یا غضروف بینی) اما در اشکالات شدید ، با جراحی باز ، جراح اشراف بیشتری نسبت به اسکلت بینی وآنچه در عمل اول رخ داده است خواهد داشت و راحت تر می تواند با استفاده از پیوند های غضروفی و… به رفع آنها بپردازد.اگر عمل اول به صورت باز انجام شده باشد در عمل دوم روی اسکار قبلی برش داده می شود.تهیه پیوندهای غضروفی از گوش و دنده یا تهیه فاشیا مستلزم برش در سطح پوست گوش (جلو یا پشت) قفسه سینه و ناحیه گیجگاه است.

در جراحی های مجدد از چه تکنیک هایی استفاده می شود؟
اصول جراحی و آنالیز در جراحی اولیه و ثانویه تفاوتی ندارد ولی در جراحی مجدد تمرکز بیشتر بر بازسازی است.شرح کامل انواع دفرمیتی ها و نحوه اصلاح آنها در شماره بعدی این مقاله خواهد آمد.

مراقبت های بعد از عمل و دوره نقاهت بعد از جراحی دوم چگونه است؟
مراقبت های بعد از عمل مشابه جراحی اول است.اگر اقدام مجدد روی استخوان بینی صورت نگرفته باشد( مانند شکستن استخوان بینی یا استو تومی) نیازی به گذاشتن قالب (اسپلینت) روی بینی نیست. در موارد محدود شاید نیاز به گذاشتن تامپون یا زدن چسب نیز نباشد ویا تنها مدت کوتاهی چسب زدن لازم باشد.

اما در موارد شدیدتر و بخصوص افرادی که پوست ضخیم تری دارند شاید لازم باشد چسب زدن را حتی تا دو ماه بعد از عمل ادامه دهند.از نظر میزان تورم و کبودی اگر اقدامی روی استخوان صورت نگرفته باشد احتمال کبودی خیلی کم است.هرچند که حساس بودن پوست بیمار نیز در این امر دخیل است.میزان تورم بستگی به میزان اقدامات انجام شده دارد.هر چه نیاز به بازسازی بیشتر باشد تورم نیز بیشتر خواهد بود.ولی در ترمیم های محدود شدت تورم نسبت به عمل اول ناچیز است.دوره نقاهت در موارد خفیف دو -سه روز و در مواردی که نیاز به پیوند غضروف از دنده باشد ممکن است بیشتراز یک هفته باشد.ولی به صورت معمول ۵-۷ روز استراحت کافیست.

هزینه جراحی مجدد …؟؟؟
اگر با جراح اول خود جهت انجام عمل مجدد توافق کرده باشید با یکی از گزینه ها ی زیر مواجه خواهید شد:

کلا بدون پرداخت هزینه پرداخت هزینه کلینیک توسط بیمار/هزینه جراحی رایگان پرداخت هزینه کلینیک و جراحی توسط خود بیمار

ولی در صورت انتخاب جراح دیگر معمول این است که هزینه جراحی مجدد از پایه جراحی اولیه توسط همان جراح بالاتر است که بسته به شدت مشکلات بینی می تواند ۲-۳ برابر هزینه جراحی اولیه آن جراح باشد.


آدرس مطب : تهران ، خيابان ولی عصر ، بالاتر از پارك ساعی ، پلاك٢٤٢٢ ، ساختمان پارسه
تلفن : 88673181 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

محمدپور [ 1393-07-21 ]
باعرض سلام و خسته نباشید توضیحات خوب شما بسیارب از نکات مبهم در مورد جراحی مجدد را برای من روشن ساخت. لذا لازم دانستم مراتب قدردانی خود را بیان کنم. به امید توفیق روز افزون...

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ترمیم نقایص پوست صورتجراحی مجدد یا ترمیمی بینجراحی مجدد یا ترمیمی بینسوراخ شدن تیغه بینیشکستگی بینیترمیم نقایص پوست صورت( جراحی مجدد یا ترمیمی برینوپلاستیمراقبتهای بعد از جراحی زصفحه اصلیچرا همه از نتیجه جراحی زیسوالات پزشکیکدام اعمال جراحی را میتوپیامهای کاربرانآیا مشاوره قبل از عمل جراسایتهای دیگرآیا برای تغییر شکل ظاهری آیا شما کاندید مناسبی جهبینی ایرانیبیوگرافیتفاوت جراحی بینی باز و ب